LV
0
 

djmuhikán

New member
Utoljára online
2009.01.15.
1
0
1
Fájlok titkosítása

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni tud-e valaki segí­teni fájlok titkosí­tásában jelszóval való ellátásában.
Azt szeretném csinéálni hogy egy közös számí­tógépen a mappa ugyan látszik de csak kóddal lehessen a benne lévő tartalmakat látni és megnyitni.
A segí­tséget előre is köszönöm (ha lehet total commanderből lehessen a titkosí­tást végezni, de ha nem úgy is jó)
 

LV
1
 

Orpheus

Admin
Tag
Utoljára online
2007.04.02.
1,315
214
63
Díjak
2
47
hhw.hu
Fájlok titkosítása

Fájlok és mappák titkosí­tása Windows XP alatt

Bevezetés
Mielott rátérnénk a titkosí­tás konkrét beállí­tására, elotte tekintsük át, miért is van szükségünk titkosí­tásra, és milyen lehetoségek állnak rendelkezésre? Egy átlagos otthoni felhasználó, aki zenéket, filmeket, szövegfájlokat tárol saját felhasználói fiókjának Dokumentumok mappájában, nem biztos, hogy igényli adatai titkosí­tását. De ha például otthon végzünk valamilyen munkát, és bizalmas adatokkal dolgozunk, ajánlatos valamilyen titkosí­tási technikát használni. Tegyük fel, hogy otthoni számí­tógépünkönk könyvelési programok, és a velük elkészí­tett könyvelési anyagok vannak egyéb programok mellett. A gépet nem csak mi használjuk, éppen ezért szeretnénk, ha saját anyagainkhoz csak mi tudnánk hozzáférni. Ezt fogjuk megoldani az alábbi útmutatás segí­tségével.
Saját használatúvá tétel

[list type=decimal]
[*]Lépjünk be a Sajátgépbe, majd válasszuk ki az Eszközök menü Mappa beállí­tásai... menüpontját!
[*]Kattintsunk a Nézet fülre!
[*]Ellenorizzük, hogy be van-e jelölve az Egyszeru fájlmegosztás használata elem melletti kis négyzet!
[*]Keressük meg azt a mappát, amit saját használatúvá szeretnénk tenni, például:
C:\Documents and Settings\felhasználó_neve
Csak olyan mappát lehet saját használatúvá tenni, ami a Documents and Settings mappa alatt helyezkedik el!
[*]Jobb egérgomb -> Tulajdonságok -> Megosztás fül
[*]Itt jelöljük be a Saját használatúvá tétel opciót!
[*]Kattintsunk az OK gombra! Attól függoen, hogy mennyi fájl van a kijelölt mappában, eltarthat egy ideig a jogosultságok beállí­tása. Ha kész, onnantól kezdve csak mi tudunk hozzáférni a mappához. Senki más nem nézhet bele, nem másolhat ki semmit onnan, és nem is törölhet belole.
[/LIST]
Ha még nem tettük volna meg, rendeljünk hozzá felhasználói fiókunkhoz egy jelszót. Ezt az alábbi módon tehetjük meg:

[list type=decimal]
[*]Nyissuk meg a Vezérlopultot: Start menü -> Vezérlopult
[*]Kattintsunk kétszer a Felhasználói fiókok elemen!
[*]A megjeleno ablak alsó részébol keressük ki saját felhasználói fiókunkat, majd kattintsunk rá!
[*]Válasszuk ki a "Jelszó létrehozása" opciót, majd adjunk meg egy jelszót (a biztonság kedvéért kétszer kell megadnunk). Ha úgy akarjuk, megadhatunk egy emlékezteto szöveget is.
[*]Kattintsunk a Jelszó létrehozása gombra! Ekkor a rendszer fel fogja ajánlani a személyes dokumentumok saját használatúvá tételét. Ha még nem tettük volna ezt meg, engedjük a Windows-nak, hogy saját használatúvá tegye mappáinkat.
[*]Bezárhatjuk a Felhasználói fiókok ablakot. Ezután ha hozzá akarunk férni a saját használatúvá tett mappához, azt csak úgy tudjuk megtenni, ha a saját felhasználónevünkkel jelentkezünk be a gépre.
[/LIST]
A tömörí­téses módszer
A védendo fájlokat tömörí­tsük be egy ZIP vagy RAR fájlba, és a tömörí­tés beállí­tásainál adjunk meg egy jelszót! í­í‚gy csak az fogja tudni kitömörí­teni a fájlt, aki tudja a jelszót. Ezek a ZIP és RAR jelszavak titkosí­tva tárolódnak a fájlban, ezért nem könnyu ezeket visszafejteni. Azért nem árt, ha egy elég eros jelszót adunk meg.
Milyen egy eros jelszó?

  • tartalmaz kis- és nagybetuket egyaránt
  • legalább 8 karakter hosszú
  • tartalmaz betuket és számokat is
  • nem szerepel benne egy általánosan ránk jellemzo tulajdonság (születési dátum, becenév, háziállatunk neve, stb.), és semmi olyat nem í­runk bele, amit mások könnyen kitalálhatnak.
TIPP: keressünk egy olyan szót, amit biztosan meg tudunk jegyezni, majd a benne lévo betuket cseréljük le az alábbi módszer szerint:

  • O betu -> 0 (nulla)
  • I betu -> 1
  • Z betu -> 2
  • E betu -> 3
  • A betu -> 4
  • S betu -> 5
  • B betu -> 8
Ezzel jelentosen megnehezí­thetjük (sot, szinte ellehetetlení­tjük) a szótáras módszeren alapuló jelszóvisszafejtést (dictionary attack).
A fent felsorolt módszerek Windows XP Home és Professional operációs rendszereken egyaránt használhatóak.
Titkosí­tás Windows XP Professional rendszerekben

A Windows XP Professional - mint ahogy a neve is mutatja - professzionális felhasználásra lett kifejlesztve. Ez azt jelenti, hogy elsosorban vállalatok és intézmények számára készült. A Home és a Professional változat között alapveto különbség, hogy a Home csak alapszinten enged biztonsági beállí­tásokat megváltoztatni. Ezzel szemben a Professional változatban lehetoség van a biztonsági sablonok teljes mértéku testreszabására. Az NTFS fájlrenszeru háttértárolókon minden egyes mappára és fájlra egyedi biztonsági beállí­tások állí­thatók be, de ha úgy szeretnénk, a beállí­tások öröklodhetnek is.
Itt kell megemlí­teni, hogy ezekkel a fájljogosultsági beállí­tásokkal nagyon óvatosan kell bánni, ugyanis ha nem megfeleloen állí­tjuk be, akkor rendszerünk muködésképtelenné válhat, vagy ha túl engedékenyekek ezek a jogosultsági szabályok, akkor jogosultatlan felhasználók férhetnek hozzá bizalmas fájlokhoz.
Egy alapszabály: rendszermappákra soha ne állí­tsunk be saját jogosultsági sémát, ellenkezo esetben váratlan hibák léphetnek fel programjaink futása közben. A három legfobb rendszermappa a Windows, a Program Files és a Documents and Settings. Ezek mellett van egy System Volume Information nevu mappa is, de ez alapbeállí­tásban rejtve van, és még a rendszergazdák sem férhetnek hozzá.

A Windows XP Professional titkosí­tási beállí­tásairól részletes leí­rást találhatunk a Windows Súgóban.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 

LV
0
 

/George/

VIP
Utoljára online
2006.08.21.
244
0
16
32
Fájlok titkosítása

Akár programot is használhatsz, a legtöbb olyan, hogy semmilyen fájlkezelővel vagy egyéb módon nem lehet jelszó nélkül megnyitni a mappát, ha azt egyszer már levédted. Ilyen programok pl: Folder Lock; Camouflage; WinMend Folder Hidden - valószí­nűleg a Programok topicban meg is találod őket
 

LV
0
 

csacsiHard

Member
Utoljára online
2010.04.23.
13
0
1
46
Fájlok titkosítása

Iqbit Protected Folder. Mappákat titkosí­t, beépül a környezeti menübe!!
A tartalom megtekintéséhez szükséges: Bejelentkezés vagy Regisztráció to view URLs content!


Vagy csak fájloknak Cryptext.
 

LV
0
 

Kamcsutka

New member
Utoljára online
2019.08.29.
1
0
1
82
Én a Vera Crypt-et Használom ingyenes tud magyarul és nagyon szuper progi
 

Kedvezményes Data.hu prémium előfizetés itt! Tölts villámgyorsan, korlátok nélkül!