LV
1
 

Orpheus

Admin
Tag
Utoljára online
2007.04.02.
1,315
214
63
Díjak
2
47
hhw.hu
Hogyan védekezz??nk a nap káros hatásai ellen? Milyen a jó naptej?

Hogyan védekezzünk a nap káros hatásai ellen? Milyen a jó naptej?


A nap elleni védekezés minden korosztály számára, bőrtí­pustól függetlenül kiemelten fontos. Milyen faktorszámú készí­tménnyel védekezhetünk a káros sugarak ellen és mit tegyünk, ha a választott termék mégsem megfelelő?


napozok_nagy.jpg


Kettős védelem
A helyileg alkalmazandó napvédő szerek működési mechanizmusuk szerint két csoportba sorolhatók: kémiai és fizikai védőszerek.

A vegyi szűrők az UV sugarak elnyelésével fejtik ki hatásukat és további csoportokba sorolhatóak annak megfelelően, hogy mely sugarak elnyelésére képesek: UVA, UVB, vagy mindkettő - magyarázza dr. Zubek Krisztina, a Dermatica bőrgyógyásza.
A fizikai szűrők az UV-sugarak visszaverésével, vagy szétszórásával fejtik ki hatásukat. A vegyi tartalmú védőszerek gyakran több összetevő kombinációját tartalmazzák, hogy megfelelő védelmet nyújtsanak az UVA és UVB sugarak ellen egyaránt.
A fizikai szűrők egyaránt hatásosak mind az UVA és UVB sugarak elleni védelemben. Két legismertebb fajtája a titán-dioxid és a cink-oxid. Ezen hatóanyagok közel a legideálisabb védelmet képesek megvalósí­tani, mivel vegyileg közömbösek, biztonságosak és minden fajta UV sugárzás ellen széleskörű védelmet biztosí­tanak.

Mi az SPF?
Az SPF az angol Sun Protection Factor, vagyis napvédő faktor kifejezés rövidí­tése. A világon mindenütt az SPF jelöli, hogy az adott termék mekkora védelmet képes biztosí­tani a nap ellen, 2mg/cm[SUP]2[/SUP] vastagságban alkalmazva a bőr felszí­nén. Adott termék SPF számának meghatározásához felmérik, hogy egy adott egyén esetében mennyi UV (többségében UVB) sugárzás szükséges egy éppen, hogy észrevehető leégés kialakulásához napvédővel és anélkül. Adott esetben, ha 10 perc elegendő a leégéshez, napvédő alkalmazásával pedig ez az idő 100 perc, akkor az adott termék SPF száma 10-es. (100/10)

Az adott napvédő termék hatékonysága attól függ, milyen gyakorisággal és hogyan vittük fel a bőrre, függ az adott egyén verejtékezésének mértékétől, illetve attól, hogy mennyit tartózkodunk ví­zben a termék alkalmazását követően. Sokan a teszteléshez használatos 2mg/cm[SUP]2[/SUP] mértéknek csak mintegy egy harmad részét használják az adott bőrfelületen, azt sem mindenhol, számos fontos, napsugárzásnak kitett testrész kihagyásával, s elmulasztják néhány óra elteltével megismételni a napvédő alkalmazását. Ennek következtében a védelem is kisebb, mint amennyit a termék valójában nyújtana.

Hogyan használjuk a napvédőket?
A napvédők használatánál a leghatékonyabb eredmény eléréséhez kövessük a következő lépéseket:

  • Használjunk egy jó, széles spektrumú, legalább SPF 30 számú, benzophenone vegyi és fizikai (titán-dioxid és cink-oxid) védelmet egyaránt biztosí­tó napvédő terméket.
  • Bőségesen kenjük be magunkat naptejjel, minden napsugárzás hatásának kitett testrészen, í­gy az összefüggő filmréteggel biztosí­thatunk védelmet a káros sugarak ellen.
  • A napvédő krém bőrben való felszí­vódásához megközelí­tőleg 20-30 perc szükséges és mivel könnyedén ledörzsölhető, í­gy legalább a napozás megkezdése előtt fél órával vigyük fel a bőrre. Fél óra elteltével ismételjük meg a napvédő használatát, hogy az egyenletes fedést mindenhol biztosí­tsuk.
  • Amennyiben egy óránál hosszabb ideig tartózkodunk napon, úgy két óránként ismételten alkalmazzunk napvédőt.
  • í­??szás, erős izzadás, vagy törölközőhasználat, esetleg ruha általi ledörzsölés esetén azonnal ismételjük meg használatát. Tegyük ezt abban az esetben is, ha a termék „ví­zálló” felirattal ellátott.
  • A rovarriasztó szerek csökkentik a napvédő termék hatását, í­gy, amennyiben egyszerre alkalmazzuk mindkettőt, használjuk magasabb SPF számú krémet.
  • Az alkohol tartalmú testápolók, spray-k, vagy gélek zsí­rosabb, szőrrel jobban fedett testrészeken használatosak. A krémek a száraz bőr védelmére a legalkalmasabbak, s a tejes ápolók felvitele a legegyszerűbb. Speciális stifteket alkalmazhatunk az orr, az ajkak, s a szem körüli érzékeny területek védelmére.

Allergiát is okozhatnak!
Nem szabad figyelmen kí­vül az a tényt sem, hogy minden kozmetikai készí­tményben az illatanyagok és konzerválószerek is allergiát válthatnak ki, mely reakciót a napsugárzás tovább erősí­thet. Az érzékeny, allergiára hajlamos emberek különös odafigyeléssel válasszák ki kozmetikumaikat!

A készí­tmények kiválasztásakor alapvető követelmény, hogy ne károsí­tsák a bőrt, ne legyenek toxikusak, fényérzékenyí­tők és a verejtékkel se lépjenek reakcióba. Sajnos ezeknek a kí­vánalmaknak ma még nem minden készí­tmény felel meg.
Az okok felderí­tése összetett feladat, tehát amennyiben a termék elhagyásával és egy más márka választásával sem oldódnak meg problémáink, úgy feltétlenül kérjük bőrgyógyász szakorvos segí­tségét. Ne feledjük el, amennyiben új terméket használunk, legyünk elővigyázatosak, s mindig egy kis bőrfelületen teszteljük, mielőtt egész testünkön alkalmaznánk!

A tartalom megtekintéséhez szükséges: Bejelentkezés vagy Regisztráció to view URLs content!
 

Kedvezményes Data.hu prémium előfizetés itt! Tölts villámgyorsan, korlátok nélkül!