LV
1
 

Orpheus

Admin
Tag
Utoljára online
2007.04.02.
1,315
214
63
Díjak
2
47
hhw.hu
Idén sem marad el a parlagfűszezon!


Az időjárás talán tartogat még meglepetéseket erre a nyárra, a szokatlanul hűvös napok után kánikula is jöhet, de egy biztos: a parlagfű virágzása idén sem marad el. Legerősebb allergén növényünk pollenszórása augusztusban tetőzik, a tünetek megelőzéshez most még nincs késő.


parlagfu_nagy.jpg


Régi és új terápiák
A parlagfű az 1900-as évek elején honosodott meg hazánkban, igénytelensége és agresszí­v terjedése miatt pedig egyre nagyobb területeken jelent meg. A növény térfoglalásával egyenes arányban nőtt az allergiások száma is, s ez a folyamat napjainkban is folytatódik. Évről-évre több a beteg, korosztálytól függetlenül – számolt be tapasztalatairól dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Az orvostudomány újabb és újabb megoldásokat kí­nál a kezelésére: ma már hatékony, mellékhatásokat nem, vagy alig okozó készí­tmények állnak rendelkezésre a tünetek enyhí­tésére. Azok számára is tudunk megoldást nyújtani, akik idegenkednek a gyógyszerek szedésétől, esetleg nem találják kielégí­tőnek azok hatását, vagy tartós megoldást keresnek az allergiás tüneteik ellen. Számukra javaslom az immunterápiát, melynek segí­tségével mindez megvalósí­tható.

Kis immunterápia történelem
A módszer valójában nem újkeletű. A 100 éves múltra visszatekintő immunterápiás kezelés felfedezésének legelső gyökerei egészen az ókorig nyúlnak vissza. Alkalmazásának elterjedése az 1900-as évek elejére tehető, fejlődésében a valódi áttörést Leonard Noon és John Freeman kutatók felfedezése jelentette. A kutatók felismerték, hogy ha injekció formájában a beteg szervezetébe juttatják az allergén anyagot, akkor az idővel megtanulja elviselni azt, ilyen módon pedig az adott pollen hatására fellépő allergiás reakció is megszüntethető. A folyamatos fejlődés és kutatások nyomán napjainkban az immunterápiát nemzetközileg elfogadott, az illetékes hazai szakmai kollégiumok által megerősí­tett előí­rások szabályozzák.

Kedvező tapasztalatok, már az első évtől
A teljes kezelés időtartama 3-5 év, a terápiát követően pedig 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. Betegeim tapasztalatai alapján azonban már a kezelés első évében is jelentős javulás észlelhető – magyarázza a főorvosnő. Az első immunterápiás kezeléseket öt éve indí­tottuk, eddig összesen 175 parlagfű allergiás beteg kezelését kezdtük meg. A betegek körében végzett felmérés eredményeinek összesí­tése után látható, hogy 80 százalékuk esetében a tünetek már a kezelés első évében, mintegy 50 százalékkal csökkentek. A javulás ekkor főként a szemtünetek és az orrdugulás terén volt érzékelhető, de az orrfolyás és enyhe köhögéses panaszok csökkenéséről is sokan számoltak be.

Immunterápia a gyakorlatban
A kezelés során a beteg azt az allergént szedi ellenőrzött, tisztí­tott formában, amely a tüneteit kiváltja. Nagy adag allergént juttatunk a szervezetbe, ezáltal az immunrendszer más úton aktiválódik, a korábban a tünetek kiváltásában szerepet játszó ellenanyagok nem termelődnek.
A kezelés segí­tségével az allergiás beteg immunrendszere megtanulja elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét, valamint az immunreakció lefolyásának megváltoztatásával részben megakadályozza azt, hogy újabb dolgokra allergiássá váljon. Vizsgálatok szerint a kezelés számottevő mértékben csökkenti a súlyosabb allergiás betegség, az allergiás asztma kialakulását is. Parlagfű allergia esetén a terápia júniusban még kezdhető.

A tartalom megtekintéséhez szükséges: Bejelentkezés vagy Regisztráció to view URLs content!
 

Kedvezményes Data.hu prémium előfizetés itt! Tölts villámgyorsan, korlátok nélkül!