HHW.hu
Naponta 8-12 órát csüngnek a fiatalok a médián - Nyomtatható verzió

+- HHW.hu (https://hhwforum.hu)
+-- Fórum: Off Topic (https://hhwforum.hu/forumdisplay.php?fid=92)
+--- Fórum: Sport, szabadidő, életmód (https://hhwforum.hu/forumdisplay.php?fid=95)
+---- Fórum: Egészség, életmód (https://hhwforum.hu/forumdisplay.php?fid=99)
+---- Téma: Naponta 8-12 órát csüngnek a fiatalok a médián (/showthread.php?tid=2014)



RE: Naponta 8-12 órát csüngnek a fiatalok a médián - Orpheus - 2014-06-23

Naponta 8-12 órát cs??ngnek a fiatalok a médián

Naponta 8-12 órát csüngnek a fiatalok a médián


Egy most megjelent friss tanulmány szerint, a fiatal egyetemisták napi 12 órát töltenek el a szórakoztató médiával. Vészjósló a helyzet a gyerekeknél is, ők közel 8 órát függnek a médián, akárcsak a szüleik.


[Kép: mediafogyasztas_nagy.jpg]

Életük fele a médiafogyasztással telik
A neves Emerging Adulthood szaklapban megjelent tanulmány fiatal egyetemisták médiafogyasztási szokásait vizsgálta meg, tizenegy különböző médiahasználatot különí­tve el, az internetezéstől a számí­tógépes játékok használatáig. A kutatók közel 500 egyetemista szokásait követve, megállapí­tották, hogy idejük meghatározó részét, mintegy 12 órát, valamilyen szórakoztató médiával töltik – í­rja a domainflotta.hu A legtöbb időt az üzenetküldésre, a közösségi médiára, és az internethasználatra fordí­tották.
A Jennifer L. Walsh által vezetett kutatás azt is vizsgálta, hogyan hatnak az egyes médiafogyasztások a tanulmányi eredményekre. Eredményeik szerint a mobiltelefonhasználat, a közösségi média, és a televí­zió használata rontja a tanulmányi eredményeket, mí­g az olvasásra fordí­tott idő az eredmények javulását hozta magával.
A kutatók szerint a médiafogyasztásra fordí­tott idő miatt a diákok sok órát hagynak ki, elhanyagolják az egyetemi munkát, és jellemző tünet a kialvatlanság és az élénkí­tő szerek használata is.
A médiahasználat kiugróan magas az első éves egyetemisták körében, mert jellemzően ebben az évben kezdik el önálló életüket. Azonban a jelenség hasonlóan aggasztó a fiatalok és gyermekek körében, ahogy egy korábbi tanulmány erre rámutatott.

A gyerekek egy teljes műszakot töltenek a médiával
A Henry J. Kaiser Alapí­tvány által támogatott kutatás szerint a 8-18 év között fiatalok átlagosan naponta 7,5 órát csüngenek valamilyen médián. Amennyiben figyelembe veszik azt is, hogy olykor egyszerre interneteznek és hallgatnak zenét, azaz egy időben többszörös a médiafogyasztás, úgy ez az adat az egészen elképesztő, napi közel 11 órára emelkedik.
A több mint kétezer gyermek bevonásával zajlott kutatás azt is megállapí­totta, hogy azok a gyermekek, akik jobban függnek a médián rosszabb osztályzatokat érnek el az iskolában, és boldogtalanabbak.
A gyerekek a legtöbb időt a televí­zió előtt töltik, amit a zenehallgatás és az számí­tógéphasználat követ. Az olvasás és a mozi szerepe lényegesen kisebb. Aggasztó, hogy a médiafogyasztással töltött idő drámai módon növekszik. Az alapí­tvány öt évvel korábbi vizsgálatában még két órával kevesebb időt töltöttek a gyermekek televí­ziók és számí­tógépek előtt.

Idehaza se jobb a helyzet
A Médiatanács által tavaly végzett Kid.comm kutatás azt mutatja, hogy a hazai fiatalok médiafogyasztás nem tér el lényegében külföldi társaikétól. Különösen hétvégén magas a médiafogyasztás, amikor közel három órát töltenek el tévézéssel, két órát internetezéssel, egy órát rádióhallgatással, és e mellett még jelentős időt vesz el tőlük a számí­tógépes és mobiltelefonos játék is. Az internetezésnél a legtöbb időt a közösségi médiára szánják, amit a keresők használata követ. ősszességében a médiafogyasztás nálunk is megközelí­ti az amerikai szintet, különösen a hétvégi időszakban.
Noha a médifogyasztás különösen a gyermekeknél aggasztó, a szüleik sem maradnak el tőlük. Az Ofcom éves jelentése szerint a brit felnőttek 7,5 órát töltenek a televí­ziók, vagy számí­tógépek előtt. Mí­g Magyarországon, a Nielsen felmérése szerint 2013 első negyedévében a teljes népesség naponta átlagosan 5 óra 18 percet töltött csak a tévékészülékek előtt.

forrás: domainflotta.hu