2007-12-29. 11:05
Mindenki megőrült, hogy láthassa végre, most meg csak fanyalognak. Persze, hogy kockázatos vállalkozás volt belevágni a Macskafogó folytatásába, hogy elképesztő elvárásoknak kell megfelelnie, és hogy a felfokozott kíváncsiság óhatatlanul magával von némi csalódottságot. De Ti, kedves Filmklub-olvasók ne hagyjátok magatokat! A Macskafogó 2 - A sátán macskája mindenképp érdemes a figyelmetekre.
Stanley, az új főszereplő
Ajánlat
Najó, még ezt az egy cikket olvassátok el a Macskafogó folytatásáról, aztán többet ne. Nem mintha én lennék, aki megmondja a tutit, hanem mert nincs értelme. Én is csak menekültem a sajtóvetítés után, amikor az előcsarnokban mindenki előjött a véleményével. Naná, hogy az volt a legmenőbb, aki a legjobban szenvedett. "Na, megyek, felejteni!" - húzott el mellettem egy kedves barátom, és felidézte bennem az érzést, amikor mindenki jófej, aki unatkozott, csak én kuncogtam hülyén a "fárasztó" poénokon. Pedig a teremben még többesszámnak hangzott.
Szóval nekem tetszett. Nem volt gondom vele, hogy egy perc alatt elfogadjam, és el is higgyem, hogy Rudolf Péter mindig is a Macskafogó része volt. Az új főszereplő, Stanley abszolút belepasszol a csapatba, és ugyanez érvényes Torzonborzra is. Megnyugodtam, hogy nem lett belőlük 3D-s hollywoodi lényecske nagy, csillogó szembogárral, hanem maradtak rajzfilmfigurák. A többiek dettó. A háttér lett csak komplexebb, ez viszont ma elvárás, szóval rendben van.
A szellemiség a régi. De annyira, hogy klasszikus Pannónia Filmstúdiós aurája van. Például a szereplők értelmes egerek, és a párbeszéd köztük nem információ-osztásról szól, hanem arra van, hogy a jellemüket, a szándékaikat és a kételyeiket megfogalmazzák benne. Rengeteg az utalás az elmúlt 10 évünkre, nem is akartam elhinni, hogy Nepp József ennyire képben van. Persze, nem is egyedül övé az érdem. A stáblistán szerepel egy külön gegcsapat, amelynek tagjai érezhetően nem hagytak veszni egyetlen helyzetet sem. És ez jó: az amerikai sitcom-humor például arra épül, hogy minden szitut addig facsarnak, amíg az utolsó csepp poén ki nem csurran belőle.
A sztori nem igazán fontos, és nem is annyira eredeti: természetesen kiderül, hogy létezik még egy zsebkendőnyi terület a Földön, ahol a macskák megőrizték hatalmukat az egerek fölött. Arra téved újdonsült hősünk, Stanley (újságíró, tehát felszínes és cinikus, de szeretni kell), aki azonnal csapdába esik, ám akad egy segítője, Torzonborz (röviden: Torzon), aki segít neki megszökni, és felhívni az egerek figyelmét a veszélyre. Közben a macskákhoz is megérkezik a felmentő sereg "A sátán macskája" személyében.
Nem kell megijedni, a film egy hansúlyos pontján megjelenik maga Grabowski is, kicsit meghízva, megereszkedve, belassulva, de a régi jelmezében. Mégiscsak 21 év telt el az utolsó kaland óta, és közben konzerv-gyáros lett belőle. A többi régi kedvenc sem maradt ki a történetből, úgyhogy ezzel is sikerült minden vágyat kielégíteni. A patkányok első jelenete (egy lezser rablási procedúra) például abszolút az eredeti Macskafogó színvonalát hozza.
Elmondom röviden, mi a jó a Macskafogó 2-ben:
Stanley, az új főszereplőAjánlat
- Kód:
http://www.macskafogo.n.... [A teljes linkek csak bejelentkezett felhasználóknak láthatók]
Kód:
http://videa.hu/play.ph.... [A teljes linkek csak bejelentkezett felhasználóknak láthatók]Kód:
http://videa.hu/play.ph.... [A teljes linkek csak bejelentkezett felhasználóknak láthatók]Kód:
http://videa.hu/play.ph.... [A teljes linkek csak bejelentkezett felhasználóknak láthatók]Kód:
http://videa.hu/play.ph.... [A teljes linkek csak bejelentkezett felhasználóknak láthatók]Kód:
http://videa.hu/play.ph.... [A teljes linkek csak bejelentkezett felhasználóknak láthatók]Szóval nekem tetszett. Nem volt gondom vele, hogy egy perc alatt elfogadjam, és el is higgyem, hogy Rudolf Péter mindig is a Macskafogó része volt. Az új főszereplő, Stanley abszolút belepasszol a csapatba, és ugyanez érvényes Torzonborzra is. Megnyugodtam, hogy nem lett belőlük 3D-s hollywoodi lényecske nagy, csillogó szembogárral, hanem maradtak rajzfilmfigurák. A többiek dettó. A háttér lett csak komplexebb, ez viszont ma elvárás, szóval rendben van.
A szellemiség a régi. De annyira, hogy klasszikus Pannónia Filmstúdiós aurája van. Például a szereplők értelmes egerek, és a párbeszéd köztük nem információ-osztásról szól, hanem arra van, hogy a jellemüket, a szándékaikat és a kételyeiket megfogalmazzák benne. Rengeteg az utalás az elmúlt 10 évünkre, nem is akartam elhinni, hogy Nepp József ennyire képben van. Persze, nem is egyedül övé az érdem. A stáblistán szerepel egy külön gegcsapat, amelynek tagjai érezhetően nem hagytak veszni egyetlen helyzetet sem. És ez jó: az amerikai sitcom-humor például arra épül, hogy minden szitut addig facsarnak, amíg az utolsó csepp poén ki nem csurran belőle.
![[Kép: 20071221macskafog1.jpg]](http://www.origo.hu/i/0712/20071221macskafog1.jpg)
Nem kell megijedni, a film egy hansúlyos pontján megjelenik maga Grabowski is, kicsit meghízva, megereszkedve, belassulva, de a régi jelmezében. Mégiscsak 21 év telt el az utolsó kaland óta, és közben konzerv-gyáros lett belőle. A többi régi kedvenc sem maradt ki a történetből, úgyhogy ezzel is sikerült minden vágyat kielégíteni. A patkányok első jelenete (egy lezser rablási procedúra) például abszolút az eredeti Macskafogó színvonalát hozza.
![[Kép: 20071221macskafog.jpg]](http://www.origo.hu/i/0712/20071221macskafog.jpg)
- Olyan hungarikum, ami abszolút univerzális, hovatovább kozmopolita.
- Kötelességtudóan egyesíti a régit meg az újat - minden téren.
- Minden 60 másodpercre van egy poénja - nem mindegyik sül el egyformán jól, de mondjuk a feléért megérte. (Egyik kedvencem például a jogvédő szervezetek szalagja - erre majd akkor emlékezzetek.)
- A magyar szinkron hőskorát idézik a színészi alakítások. A legjobb színészek adták hozzá a hangjukat, és mindannyian ki is tettek magukért. (És amikor Darvas Iván hangját hallottam újra, akkor végképp elolvadtam.)
- Nagy őregek és a fiatal alkotók együtt - ez egy nagyon jó kombináció, erősen érezhető is a filmben.
- Ezt a részt is érdemes lesz többször megnézni, mert a sok apró részlet mindig tartogat majd meglepetéseket.
„Az igaz ember járta ösvényt minden oldalról körülveszi az önzők és a gonoszok igazságtalansága. Ám, aki az irgalmasság és a jóakarat nevében vezeti az erőtleneket a sötétség völgyén át, az valóban testvére és őrzője embertársainak. És lesújtok rád nagy haraggal és rettentő bosszúval mindazokra, akik testvéreim ártalmára törnek. És majd megtudod, hogy az én nevem az Úr, amikor szörnyű bosszúm lesújt rád!”
Ponyvaregény : Ezékiel 25:17






